Pn-Czw 8.00-18.00,
Piątek 8.00-16.00

Rejestracja:
+48 58 556-05-28,
+48 797-838-585

Adres:
Głogowska 11,
80-302 Gdańsk

Badania słuchu

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Narząd słuchu jest niewielki (kosteczki słuchowe są najmniejsze w całym organizmie!) Działa jednak bardzo precyzyjnie.

Jeśli pacjent odczuwa dyskomfort w słyszeniu lub niedosłyszy trzeba zbadać słuch. Ustalić jakiego rodzaju problem może być przyczyną zaburzenia. 

Badania słuchu wykonuje protetyk słuchu. Opisuje i interpretuje lekarz audiolog. 

UWAGA! Badania słuchu są wiarygodne, kiedy pacjent jest zdrowy, bez infekcji. 

Wstępne badania dla osób potrzebujących aparatów słuchu to :

AUDIOMETRIA TONALNA 

 Badanie wymaga aktywnego i świadomego udziału pacjenta. Po założeniu słuchawek pacjent musi zasygnalizować słyszenie dźwięku. Podawane dźwięki różnią się częstotliwością ( od 125-8000 Hz). Wynik badania to audiogram, na którym zaznaczone są progi słyszenia tonów czystych. Badanie służy do oceny słyszenia na drodze przewodnictwa powietrznego i kostnego. 

UWAGA! Na podstawie audiogramu ustawia się parametry w aparacie słuchowym. 

AUDIOMETRIA SŁOWNA  

Badanie służy ocenie zdolności rozumienia mowy przy różnym natężeniu dźwięków. Wykonuje się ją za pomocą odpowiednio dobranych testów słownych i liczbowych. Jest zbyt trudna dla małych dzieci.  

TYMPANOMETRIA\IMPEDANCJA

Badanie nie wymaga aktywnego udziału pacjenta. Jest to badanie obiektywne, nieinwazyjne. Do ucha przykłada się niewielką sondę, która dokonuje pomiaru odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. To ocena stanu ucha środkowego. 

BADANIE OTOEMISJI AKUSTYCZNYCH 

 Badanie jest krótkie i bezbolesne dlatego wykonuje się je również jako badanie przesiewowe u noworodków. Polega na podaniu przez niewielką sondę dźwięków i rejestracji nieświadomych odpowiedzi organizmu – skurcz komórek słuchowych w ślimaku. Badanie stosuje się często u  dzieci. Wynik nieprawidłowy oznacza konieczność dalszej diagnostyki słuchu. 

ABR – BADANIE POTENCJAŁÓW WYWOŁANYCH Z PNIA MÓZGU

Badanie jest dość długie, wykonywane na zlecenie lekarza. Pacjent powinien spokojnie leżeć (albo spać).Pacjentowi podaje się dźwięki i rejestruje odpowiedzi (impulsy) z układu słuchowego. To badanie wymaga dokładnego opisu lekarza i interpretacji w połączeniu z wynikami innych badań. 

 

 

 

 

 

Dobre słyszenie jest ważne! Zbadaj słuch.