Pn-Czw 8.00-18.00,
Piątek 8.00-16.00

Rejestracja:
+48 58 556-05-28,
+48 797-838-585

Adres:
Głogowska 11,
80-302 Gdańsk

Terapia słuchu i mowy w naszym Ośrodku od wielu lat jest realizowana w oparciu o własny autorski program wychowania językowego. Od niedawna metoda jest opisana i uznana w środowisku zawodowym, coraz częściej stosowana nie tylko w terapii dzieci z wadą słuchu. Ma też własną nazwę: Metoda Dialogu i Narracji (DiN)

Program terapeutyczny

Metoda

Centrum terapii są (rysowane przez nas!) proste scenariusze obrazkowe do różnych opowieści.

Centrum terapii są (rysowane przez nas!) proste scenariusze obrazkowe do różnych opowieści. Stanowią inspirację do budowania zajęć opartych o bogate treści poznawcze. Język w działaniu i poprzez działanie programuje się naturalnie.

Dzięki mowie opowieściowej (narracji) małe dziecko ma dostęp do rozumienia mowy. Odbiera przekaz bardzo sugestywny, poparty czytelnymi obrazkami. Język opowieści przypomina ten stosowany na co dzień i jest najlepszym środowiskiem do nabywania mowy.

W opowieściach zawsze coś się dzieje. Jest ruch, zmieniają się emocje. Dzięki temu dzieci skupiają uwagę i angażują swoją aktywność w ćwiczenia językowe.

Opowieść jest zapowiedzią tematu zajęć. Tematyczność pozwala na częste powtarzanie słów. Różne ćwiczenia – językowe, słuchowe, słuchowo ruchowe, sensoryczne, grafomotoryczne, artykulacyjne, oddechowe, ogólnorozwojowe – są związane z tym samym materiałem leksykalnym (słownikowym). Dziecko stopniowo uczy się słów i wyrażeń zaangażowanych w działanie czyli akcję.

Dzięki opowieściom łatwiej nawiązać dialog z dzieckiem. Możliwa jest prawdziwa, zaangażowana rozmowa – nawet wtedy, gdy dziecko jeszcze NIE MÓWI!

Zobacz scenariusz obrazkowy

Publikacje

Świat opowiadany

Świat Opowiadany to nasza marka, znak rozpoznawczy. Tytuł i logo powstały razem z pierwszymi materiałami dydaktycznymi wydanymi przez gdańskie wydawnictwo HARMONIA. zobacz więcej

Z recenzji dr Ewy Muzyki – Furtak UMCS Lublin (Logopedia tom 45\2016):

„Wartość metody prezentowanej w Świecie opowiadanym wynika w dużej mierze z idei, która przyświecała jego powstaniu, zakładającej uczenie języka w sposób możliwie zbliżony do naturalnego (…), ale też interesujący, z wykorzystaniem zabawy, pozbawiony nacisków oraz dydaktycznej presji, przy zachowanej konsekwencji i przemyślanej strukturze.”

Recenzja Świat Opowiadany dr Ewy Muzyki – pobierz PDF.

Słowa w akcji

„SŁOWA W AKCJI” to seria pomocy, które porządkują materiał słownikowy w kilka zakresów tematycznych: Każda część zawiera małe obrazki nominacyjne i duże plansze. zobacz więcej

Układając obrazki nominacyjne na planszach dzieci mogą więc na przykład: robić pranie, bawić się w sklep, przewozić meble i urządzać mieszkanie, fotografować leśne zwierzęta… Trudno wymienić wszystkie możliwości, bo SŁOWA W AKCJI zawierają ponad 100 plansz! Trudno też wyczerpać możliwości układania zdań i innych językowych zabaw.

Dla terapeutów mowy to możliwość naturalnego programowania języka. Dla dzieci wciągająca zabawa!

Dobre słyszenie jest ważne! Zbadaj słuch.