Pn-Czw 8.00-18.00,
Piątek 8.00-16.00

Rejestracja:
+48 58 556-05-28,
+48 797-838-585

Adres:
Głogowska 11,
80-302 Gdańsk

Poradniki

Na tej stronie znajdziecie nasze autorskie publikacje. Autorskie, bo powstałe z naszej inicjatywy, z naszymi pomysłami edytorskimi i przez nas napisane. 

Wyrosły z potrzeby praktycznej. Rodzice potrzebują informacji  i wsparcia. Na zajęciach terapeutycznych poruszamy wiele tematów. Warto, by w spisanej i uporządkowanej formie służyły w najbliższym środowisku dziecka jako kompendium wiedzy, po którą można sięgać, kiedy trzeba. 

Znajdziecie tu serię poradników dla wszystkich rodziców dzieci z wadą słuchu od wieku najmłodszego po wczesnoszkolny. 

Znajdziecie też serię „JESTEM RODZICEM- chcę wiedzieć” dedykowaną rodzicom niesłyszącym. Napisaną specjalnie dla nich i z ich aktywnym udziałem. Ale do korzystania dla wszystkich. 

Wszystkie poradniki powstały przy współpracy Państwowego Funduszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Można z nich skorzystać w formacie PDF (pliki dołączone do każdego tytułu) 

 

„PIERWSZE KROKI, DŹWIĘKI, SŁOWA”

Poradnik dla rodziców małych dzieci z wada słuchu. Autorki: Barbara Bednarska, Helena Liwo, Kinga Wasila, red. Dorota Szubstarska; wyd I 2009r.  wyd II 2015r.  

Poradnik opracowany przez trzy autorki, od wielu lat pracujące w Ośrodku jest  oparty na wiedzy i doświadczeniu. Łączy teorię z praktyką i zawiera podstawy niezbędne rodzicom w początkach pracy terapeutycznej.

Fragment książki:

„Kiedy po raz pierwszy spotykamy się w ośrodku rehabilitacji wypełniamy wiele dokumentów, przeprowadzamy rutynowy wywiad. Poznajemy wasze dziecko, waszą rodzinę, oceniamy potrzeby i możliwości rehabilitacji słuchu i mowy. Ustalamy pierwsze zasady, podajemy terminy. Informacji i pytań jest tak dużo, że można się pogubić. Wydaje się, że wasze życie wywróciło się do góry nogami. Aby je na nowo poukładać trzeba rozpocząć tak, jak przy budowie domu – od solidnych fundamentów.„

Pierwsze kroki dźwięki słowa – pobierz PDF.

“PIERWSZE KROKI, DŹWIEKI, SŁOWA W PRAKTYCE” 

Suplement do poradnika dla rodziców małych dzieci z wadą słuchu. Autorki: Barbara Bednarska, Helena Liwo, Kinga Wasila, red. Dorota Szubstarska wyd. 2015r. 

Poradnik w formie tekstowo- graficznej. Ważne wskazówki i rady dla rodziców między innymi o tym, jak wspomagać rozwój dziecka, w co się bawić i jak zachować klimat radości wspólnego odkrywania świata. 

Fragment wstępu: 

„Znajdziecie na kartach tej książki nieco „bałaganu” czyli trochę tego… trochę tamtego… Na poważnie i na wesoło. W różnym kształcie i pomieszanej formie. Bo takie właśnie różnorodne jest życie z małym dzieckiem. Chcemy Wam w nim towarzyszyć. 

Pierwsze kroki dźwięki słowa w praktyce – pobierz PDF.

„KIEDY ŚWIAT STAJE SIĘ PRZYGODĄ”

Poradnik  dla rodziców dzieci z wadą słuchu w wieku przedszkolnym. Przydatny również dla wychowawców. Autorki: Barbara Bednarska, Helena Liwo, Kinga Wasila, red. Dorota Szubstarska; wyd. 2012r. 

Poradnik – kontynuacja. Autorki pochyliły się nad kolejnym etapem rozwoju dziecka- wiekiem przedszkolnym. Skorzystały przy tym z doświadczeń terapeutycznych oraz licznych kontaktów z placówkami edukacyjnymi. I tak powstała książka łącząca w sobie różne tematy i spojrzenia. 

Fragment książki:

„Kiedy pojawia się perspektywa pójścia do przedszkola, świat staje się przygodą- wyzwaniem do zupełnie nowych przeżyć. Trzeba będzie opuścić bezpieczne pozycje i utarte szlaki. Dla przedszkolaka i jego rodzica zaczyna się nowy rozdział. W naszym poradniku chcemy Was przekonać ,że jest to niezwykły czas…”

Kiedy świat staje się przygodą – pobierz PDF.

„PASOWANIE NA UCZNIA” 

Poradnik dla rodziców dzieci z wadą słuchu w wieku wczesnoszkolnym. Przydatny również dla nauczycieli. Autorki: Barbara Bednarska, Helena Liwo, Kinga Wasila, red. Dorota Szubstarska; wyd. 2014r.  

Kolejna część cyklu przeznaczona tym razem dla rodziców najmłodszych uczniów. Wydana przez znany już z poprzednich publikacji zespół autorek. Zachowana została forma i układ poprzednich poradników. Tylko treść „dorosła” do zupełnie nowych problemów…

Fragment książki:

„Podążając za szybko dorastającymi dziećmi autorki poprzednich poradników podejmują tematy ważne i już naprawdę „poważne”. Start w edukacji szkolnej wymaga od rodziców wiedzy i refleksji nad nowym wyzwaniem. Będzie więc o samodzielności i dorastaniu dziecka do odpowiedzialności. Będzie również o znaczeniu słowa czytanego oraz pojęciach językowych potrzebnych do nauki. Poradnik ma ułatwić Wam, drodzy Rodzice zrozumienie procesów dorastania dziecka do roli aktywnego ucznia. Bez solidnych podstaw nie da się zbudować satysfakcjonującej edukacji. Okres wczesnoszkolny to fundament, który określi dalszy rozwój dziecka…”

Pasowanie na ucznia – pobierz PDF.

Seria: JESTEM RODZICEM CHCĘ WIEDZIEĆ – poradniki dla niesłyszących rodziców (i nie tylko)

 

 „JAK SOBIE RADZIĆ Z MAŁYM DZIECKIEM” 

Poradnik dla niesłyszących rodziców małego dziecka. Autorki: Barbara Bednarska, Urszula Miłejszo, Kinga Wasila, red. Dorota Szubstarska; wyd. 2017r.  

Poradnik odpowiada na pytania, jakie zdają sobie młodzi rodzice. Spis  treści tego poradnika to pytania np. Kiedy dziecko zaczyna rozmawiać? , Jak zabawy paluszkowe rozwijają mowę i język migowy? Czy usypianie dziecka może być przyjemne? 

Odpowiedzi udziela logopeda i dwie doświadczone psycholożki. Piszą językiem zrozumiałym dla każdego rodzica. Opowiadają prawdziwe historie Amelki i innych dzieci. 

Fragment ze wstępu: 

„…pisząc ten poradnik, najwięcej dowiedziałyśmy się  problemach rodzin niesłyszących dzięki rozmowom z osobami niesłyszącymi. Rozmowy te odbywały się w Ośrodku i Pomorskim Oddziale Polskiego Związku Głuchych w Gdańsku. Pierwszymi czytelniczkami i recenzentkami były niesłyszące mamy. ” 

Jak sobie radzić z małym dzieckiem – pobierz PDF.

„CZY IMPLANT SŁUCHOWY JEST DOBRY DLA MOJEGO DZIECKA?”

Poradnik dla niesłyszących rodziców niesłyszącego dziecka. Autorzy: Barbara Bednarska, Magdalena Magierska-Krzysztoń, Olgierd Stieler, red. Dorota Szubstarska; wyd. 2017r.  

Poradnik porusza trudny temat. Książka została  napisana we współpracy z inżynierem i logopedą z Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest tu solidnie uporządkowana  wiedza na temat implantów słuchowych. Razem z rodzicami małej Ewy można przejść drogę wczesnej rehabilitacji, wizyty w klinice oraz decyzji o operacji implantu. Poradnik pomaga zrozumieć implanty słuchowe wszystkim czytelnikom! 

Fragment ze wstępu: 

„ Ta książka nie jest reklamą implantu słuchowego. Ta książka jest historią małej Ewy opartą na prawdziwych losach dzieci niesłyszących. Ta książka odpowiada na Wasze pytania. 

Chcemy Wam pokazać, że implant słuchowy może być dobry dla Waszego dziecka. W dzisiejszym świecie dziecko głuche może dobrze mówić i dobrze migać. Świat ciszy i świat słyszących może się połączyć. W XXI wieku to jest możliwe.”

Czy implant słuchowy jest dobry dla mojego dziecka – pobierz PDF.

Dobre słyszenie jest ważne! Zbadaj słuch.