Pn-Czw 8.00-18.00,
Piątek 8.00-16.00

Rejestracja:
+48 58 556-05-28,
+48 797-838-585

Adres:
Głogowska 11,
80-302 Gdańsk

Systemy FM

Systemy wspomagające słyszenie są różne. Nie zastępują aparatów czy implantów słuchowych. Są dodatkową pomocą w trudniejszych warunkach akustycznych. To nowy cyfrowy standard który dzięki bezprzewodowej transmisji głosu bezpośrednio do uszu słuchacza wypełnia luki w rozumieniu w hałasie i na odległość

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

 

Systemy wspomagające słyszenie są szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży uczącej się. 

Dlaczego? 

Nauka wymaga skupienia. Niesłyszący uczeń i student mimo dobrych aparatów i implantów doświadcza trudności słuchania w warunkach przedszkola, szkoły, uczelni i w sytuacjach szerszych kontaktów społecznych. Warto mieć wtedy dodatkowe wsparcie! 

Systemy FM składają się z: 

  • odbiornika 
  • nadajnika. 

Ich używanie jest proste, ale wymaga współpracy z nauczycielami i innymi „nadawcami” mowy. 

Odbiorniki są małe i kompatybilne z aparatami.

Nadajnik (mikrofon) może mieć różny kształt, trzeba umieścić go blisko osoby mówiącej. Nauczyciele często zawieszają lub przypinają go sobie do ubrania. Głos jest wówczas doskonale słyszalny nawet, jeśli nauczyciel porusza się, odwraca do tablicy, chodzi po klasie lub gdy wykładowca stoi daleko od słuchacza.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Systemy FM są używane również w innych sytuacjach: 

  • podczas podróży samochodem, 
  • w większych kubaturach przestrzeni, 
  • na spotkaniach towarzyskich. 

Umożliwiają wówczas lepszy odbiór wydarzenia. Eliminują hałas i niedogodności związane z  odległością od źródła dźwięku. 

Systemy FM pomagają także  dzieciom z jednostronnym ubytkiem słuchu, zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz spektrum zaburzeń autystycznych. UWAGA! Nie wymagają noszenia aparatów czy implantów. W przypadku dzieci słyszących z zaburzeniami uwagi słuchowej system FM ma na celu poprawę koncentracji uwagi.

Badania wykazują poprawę w zakresie rozumienia mowy o ponad 50%. To znacząco podnosi komfort słyszenia. WARTO porozmawiać o tym z logopedą.

Aby otrzymać system wspomagający słyszenie należy zarejestrować się w naszej Poradni Audiologicznej. Zlecenie na system wspomagający słyszenie wypisuje lekarz specjalista. Zlecenie należy potwierdzić w oddziale NFZ, tak jak w przypadku aparatów słuchowych. 

UWAGA! Dofinansowanie z NFZ przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się raz na 5 lat.  

Możliwe jest również dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) za pośrednictwem Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej / Powiatowych Centrum Pomocy Rodzinie (MOPS/PCPR). Ta pomoc jest zależna od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności oraz od dochodów rodziny. Szczegółowe warunki uzyskania takiej pomocy wyjaśni protetyk słuchu. 

WARTO POROZMAWIAĆ O SYSTEMACH WSPOMAGAJĄCYCH SŁYSZENIE Z NASZYMI SPECJALISTAMI. 

 

Dobre słyszenie jest ważne! Zbadaj słuch.